AKCJA KATOLICKA DIECEZJI KIELECKIEJ
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju serdecznie zaprasza na pielgrzymkę
ŚWINICE WARCKIE – LICHEŃ STARY – TORUŃ
27 – 28 WRZEŚNIA 2024
W dniach 27 i 28 września br., Akcja Katolicka parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju, zorganizowała pielgrzymkę do Sanktuariów: Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich, Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym oraz Najświętszej Maryji Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
W pielgrzymce udział wzięli wierni z buskich parafii pod wezwaniem: NPNMP, św. Brata Alberta, i Bożego Ciała, Wniebowzięcia NMP w Szańcu oraz św. Marcina w Pacanowie a nawet Podwyższenia Krzyża Św. i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach. Posługę duszpasterską pełnił ksiądz Tomasz z parafii NPNMP w Busku-Zdroju.
W Świnicach Warckich, historię parafii, dzieciństwa i dorastania do świętości Heleny Kowalskiej oraz powstawania sanktuarium, opowiedział w niezwykle barwny sposób, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii pw. Św. Kazimierza, ks. Janusz Kowalski. Następnie pielgrzymi udali się z siostrą Tymoteą ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia do pobliskiego Głogowca, gdzie mogli zwiedzić dom rodzinny Heleny Kowalskiej.
Kolejnym punktem programu było Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym.
Po smacznym obiedzie pielgrzymi pod opieką przewodnika pana Jacka, zwiedzili najciekawsze miejsca lasku gromblińskiego oraz kompleks dawnego i nowego sanktuarium. Podczas trzygodzinnego spaceru pan Jacek w niezwykle interesujący sposób opowiedział ponad dwusetletnią historię łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Bolesnej, rozwój kultu oraz historię pierwszego i nowego sanktuarium.
Trasa zwiedzania była zgodna z kolejnością wydarzeń historycznych, co w połączeniu z bogactwem wiedzy przewodnika, pozwoliło słuchającym na dogłębne zrozumienie historii, rozwoju i teraźniejszości funkcjonowania tego niezwykłego miejsca jako znaczącego na mapie Polski sanktuarium maryjnego. Następnie pielgrzymi wzbogaceni o przekazaną wiedzę, uczestniczyli w uroczystej Eucharystii z urzekającą oprawą muzyczną, tworzoną przez panią Barbarę (organy i śpiew).
O godzinie 21.00 liczne rzesze wiernych zebrały się przed imponującym głównym ołtarzem bazyliki aby wspólnie odśpiewać Apel Maryjny, rozważyć tajemnice bolesne różańca świętego i uczestniczyć w procesji ze świecami.
W drugim dniu, pielgrzymi udali się do Torunia, gdzie zwiedzili piękną starówkę. Następnie udali się do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, gdzie uczestniczyli wraz z innymi grupami pielgrzymkowymi w koncelebrowanej Mszy Świętej. Po Eucharystii mieli możliwość zwiedzenia sanktuarium. Szczególne zainteresowanie wzbudzały piękne polichromie, przedstawiające wybitne postacie życia religijnego, społecznego i politycznego Polski. Chwilę ciszy, zadumy i modlitwy, przeżyli zwiedzający w Kaplicy Pamięci, poświęconej Polakom, którzy z narażeniem życia swego i swoich rodzin, ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.
Ostatnim akcentem pielgrzymki była wizyta w Radiu Maryja i uczestnictwo w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Przedstawiciele naszej grupy mieli możliwość brania czynnego udziału w modlitwie w studiu radia.
Po audycji grupa spotkała się z dyrektorem Radia Maryja ojcem Tadeuszem Rydzykiem, co zostało uwiecznione wspólnym zdjęciem. Podczas podróży powrotnej, uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami z dwudniowego pielgrzymowania. Zostali również poinformowani o działalności Akcji Katolickiej na szczeblu parafialnym, diecezjalnym i krajowym .
W trakcie pożegnania, wyrażano chęć uczestniczenia w przyszłości w pielgrzymkach organizowanych przez Akcję Katolicką z Buska-Zdroju.
Adam Biskup
27 WRZEŚNIA 2024 – PIĄTEK
1.Zbiórka w Busku-Zdroju na dawnym dworcu PKS (na przeciw kościoła NPNMP),
– Wyjazd o 5.30
2.Świnice Warckie – SANKTUARIUM URODZIN i CHRZTU ŚW. FAUSTYNY
– Koronka do Miłosierdzia Bożego i zwiedzanie z przewodnikiem
3.Głogowiec – Dom rodzinny św.Faustyny – zwiedzanie
4.Licheń Stary – SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ BOLESNEJ KRÓLOWEJ
POLSKI
-zakwaterowanie i obiad w Domu Pielgrzyma Arka
-zwiedzanie z przewodnikiem (stare i nowe sanktuarium oraz park grobliński)
-Msza Święta
-Apel Maryjny z różańcem i procesją ze światłami
28 WRZEŚNIA 2024 – SOBOTA
1.Po śniadaniu wyjazd do Torunia
2.SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEJ MARYJI PANNY GWIAZDY NOWEJ EWANGELIZACJI
I ŚW. JANA PAWŁA II
-Msza Święta
-zwiedzanie sanktuarium i kaplicy pamięci
-zwiedzanie Torunia
-dodatkowy punkt programu w zależności od możliwości czasowych