Czym jest AK?

Akcja Katolicka to ruch społeczno-religijny, który ma swoje korzenie w XIX wieku. Jest organizacją skupiającą wiernych świeckich, którzy pragną zaangażować się w życie społeczne i polityczne zgodnie z zasadami wiary katolickiej. Akcja Katolicka (AK) działa na terenie całej Polski i obejmuje różne grupy wiekowe, od dzieci po dorosłych.

Głównym celem Akcji Katolickiej jest integracja katolików w społeczeństwie oraz aktywne uczestnictwo w różnych dziedzinach życia publicznego. Organizacja stawia sobie za zadanie propagowanie wartości katolickich i chrześcijańskich, angażując się jednocześnie w działania charytatywne i społeczne.

Akcja Katolicka angażuje się w działalność edukacyjną, organizując spotkania, rekolekcje, konferencje i szkolenia. Skupia się na formacji duchowej, społecznej i kulturalnej swoich członków.

Organizacja prowadzi liczne projekty charytatywne, wspierając potrzebujących, oferując pomoc materialną i duchową. Akcja Katolicka aktywnie uczestniczy również w akcjach na rzecz osób ubogich, chorych i potrzebujących pomocy.

Członkowie Akcji Katolickiej aktywnie uczestniczą w życiu społecznym, podejmując tematy związane z etyką społeczną, obroną życia, rodziną, edukacją czy sprawiedliwością społeczną.

Niezastąpionym narzędziem formacji apostolskiej dla świeckich są różnego rodzaju organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. W tej kategorii szczególne znaczenie przypada Akcji Katolickiej, która niegdyś w Polsce rozkwitała, przynosząc obfite owoce. Dlatego też konieczne jest jej ponowne ożywienie, gdyż bez niej infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niekompletna (Jan Paweł II do biskupów polskich podczas wizyty „Ad limina apostolorum” w 1993 r.).

Akcja Katolicka (AK) stanowi zrzeszenie katolików świeckich, którzy w organizowany sposób współpracują bezpośrednio z hierarchią kościelną, realizując misję Kościoła Katolickiego na podstawie sakramentów chrztu świętego i bierzmowania (Statut AK). Duchowość Stowarzyszenia opiera się na własnej duchowości wiernych świeckich, której istotę stanowią następujące elementy:

• Sentire cum Ecclesia – poznanie nauczania Kościoła i identyfikacja się z nim;
  • Vivere cum Ecclesia – autentyczne życie chrześcijańskie w świecie oraz rzeczywista troska o Kościół lokalny i powszechny;
  • Agere cum Ecclesia – działanie w jedności z Księdzem Proboszczem i hierarchią Kościoła Katolickiego, z poszanowaniem właściwej autonomii i odpowiedzialności wiernych świeckich.

Główny cel Akcji Katolickiej łączy się z ewangelizacyjnym programem duszpasterskim całego Kościoła i opiera się na zasadzie Instaurare omnia in Christo (Wszystko odnowić w Chrystusie). Chodzi o przekształcanie wszystkich obszarów życia ludzkiego zgodnie z wolą Jezusa Chrystusa. Ten cel zostaje osiągnięty poprzez wprowadzenie w życie sprawdzonej metody: widzieć, oceniać, działać. Członkowie AK angażują się w konkretne działania w różnych sferach życia, czerpiąc inspirację z wiary i nauczania Kościoła Katolickiego.

W praktyce realizują swoje powołanie do apostolskiej obecności wierzących we wszystkich dziedzinach życia, zdając sobie sprawę, że „człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła” (por. Jan Paweł II, Redemptor hominis, 14). Drugim zadaniem AK jest wspieranie społecznych celów życia parafialnego i diecezjalnego. Wspólna ocena sytuacji w świetle nauki Kościoła pozwala na opracowanie ścieżek wyjścia i naprawy społecznej i politycznej rzeczywistości, zgodnie z autentyczną odpowiedzialnością za ewangelizację.