16 kwietnia 2025 r, odbyło się już 14 Nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny za wstawiennictwem Świętego Andrzeja Boboli – Patrona Polski. Uroczystość miała szczególny wymiar i formę, gdyż przypadała niemal w przeddzień TYSIĄCLECIA KORONY POLSKIEJ.
Celebracja tego wydarzenie wyznaczyła porządek spotkania.
Rozpoczęło się ono od konferencji: „ Droga do koronacji Bolesława Chrobrego i jej znaczenie dla dziejów naszej Ojczyzny” wygłoszonej przez ks. dr Tomasza Gocla – historyka, Dyrektora Archiwum Diecezjalnego.
Jak wskazał ks. dr Koronacja Bolesława Chrobrego – prawdopodobnie odbyła się w Wielkanoc – najważniejsze święto kościelne, przypadające w 1025 roku na 18 kwietnia.
Prelegent zwrócił uwagę na trzy aspekty tego historycznego dla Polski wydarzenia:
1. obrzęd koronacji
Koronacja była bardzo ważnym aktem świeckim i sakralnym. Koronowany otrzymał insygnia królewskie oznaczające władzę w królestwie i obowiązek obrony Kościoła. Na głowę władcy włożono koronę – symbol władzy pochodzącej od Boga. Obrzęd kończył się namaszczeniem władcy olejami świętymi, co czyniło go namiestnikiem Boga.
2. droga Bolesław Chrobrego do korony
Walka o koronę trwała 25 lat, na co złożyły się zmagania z Czechami, trzy wygrane wojny z Niemcami i dwie z Rusią. Państwo ubogacane duchowo i dwukrotnie powiększone terytorialnie stało się mocarstwem europejskim.
3. dalekosiężne skutki Korony Polskiej
Korona Polska odegrała kluczową rolę w kształtowaniu pozycji Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Jej siła i prestiż były wyraźnym symbolem suwerenności państwa, umacniając jego niezależność wobec zewnętrznych wpływów. Proces przyspieszenia cywilizacyjnego, wynikający z kontaktów z Zachodem, sprzyjał rozwojowi nauki, sztuki i administracji, integrując Polskę z europejskimi prądami kulturowymi. Jednocześnie sakralizacja władzy, wzmocniona ideą Boskiego Prawa Monarchii, stanowiła fundament dla politycznej stabilizacji oraz legitymizacji rządów. Wszystkie te aspekty sprawiły, że Polska ugruntowała swoją pozycję jako liczący się gracz w Europie, jednocześnie czerpiąc inspiracje z zachodnich wzorców i zachowując własną tożsamość.
Drugim i tradycyjnym punktem naszych Nabożeństw Ojczyźnianych był Różaniec – Tajemnice Chwalebne z pięknym wprowadzeniem historyczno – patriotycznym do każdej z rozważanych tajemnic.
Kulminacyjnym punktem była uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem księdza Dawida Dzienniaka.
Kapłan w pięknej i patriotycznej homilii nawiązał do dwóch postaci: Bolesława Chrobrego, namaszczonego na króla, oraz ewangelicznego Judasza. Pokazał, w jak różny sposób ich wybory i czyny wpłynęły na historię oraz duchowe dziedzictwo – jeden jako władca umacniał wiarę i jedność, drugi jako zdrajca, stał się symbolem moralnego upadku.
Odnosząc się do dnia dzisiejszego w naszej Umiłowanej Ojczyźnie nie brakuje Judaszów, panuje zło, nienawiść, podziały, rugowanie Boga z każdej sfery ludzkiego życia i współżycia. Należy postawić pytanie: Polsko gdzie jesteś, co się z Tobą stało ?
Polsko, Ojczyzno wracaj do Boga za przykładem Bolesław Chrobrego.
O to modlimy się za wstawiennictwem Patrona Polski Świętego Andrzeja Boboli:
litanią do Świętego Andrzeja Boboli
modlitwą za Ojczyznę za jego wstawiennictwem
kończąc nabożeństwo Pieśnią „Boże coś Polskę”
Józef Snochowski