Hej kolęda, kolęda!

„Jakże piękne i wzruszające są kolędy, które tradycja wszystkich narodów oplotła wokół Bożego Narodzenia! Ileż w nich głębokich myśli, a nade wszystko jak wiele czułej radości skierowanej do tego Bożego Dzieciątka, które w Świętą Noc przyszło na świat!”

Św. Jan Paweł II

Kolędowanie jest jedną z najpiękniejszych tradycji naszego narodu.

Pierwsze polskie pieśni bożonarodzeniowe to „Zdrów bądź królu anielski” z 1424 r. oraz „Chrystus się nam narodził” z 1435 roku. Wiele kolęd „dotarło” do nas z zachodu, jednak tylko w naszym kraju nabrały one wyjątkowego oraz niepowtarzalnego charakteru. Przetrwały również próbę czasu stając się nierozerwalnym elementem obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

Należy pamiętać, że śpiewanie kolęd tworzy cudowną atmosferę niosącą radość. Wspólny śpiew łączy pokolenia, jednoczy ludzi. Buduje wspólnotę i sprawia, że znika odczucie samotności. Niesie zatem mnóstwo pozytywnych emocji. Ponadto kolędowanie pomaga w pielęgnowaniu wiary chrześcijańskiej oraz rozwija wrażliwość duchową.

Mimo iż Liturgiczny okres Bożego Narodzenia trwa od Pasterki 25 grudnia do Trzech Króli tj. 6 stycznia, śpiewanie kolęd przedłużone jest do święta Ofiarowania Pańskiego obchodzonego w dniu 2 lutego.

Jednym z zadań jakie stoją przed członkami Akcji Katolickiej jest kultywowanie tradycji chrześcijańskich i narodowych oraz włączanie mieszkańców środowisk lokalnych do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.

Wypełniając to posłannictwo 14 stycznia 2024 odział Akcji Katolickiej z Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej w Łukowej zorganizował dla wiernych wspólne kolędowanie, na które zaprosił członków Akcji Katolickiej z Parafii Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach.

O godzinie 8.00 proboszcz Łukowej wraz z organistą oraz Scholą zaprosili wspólnotę do kolędowania.

30 minut radosnego śpiewu przygotowało wiernych do spotkania z Bogiem – Eucharystii.

autor: Małgorzata Urbańska